Mjekët Nuk Ua Thonë Po Vetëm Me 10 Gjethe Dafine Shëroheni Nga Të Gjitha Sëmundjet: Ja Si T’i Përdorni!

Gjethet e dafinës janë fantastike për shëndetin e gjithë organizmit. Ato janë përdorur që në lashtësi nga mjekësia popullore për trajtimin dhe kurimin e shumë sëmundjeve. Gjethet e Dafinës, të mirat për shëndetin dhe përdorimi në gatime | Shoqeria Civile .Com

Një kurë të vjetër që përdoret për shërimin e sëmundjeve të stomakut dhe urthit gjithashtu. Përgatitja e Kurës me Gjethe Dafina Për përgatitjen e kësaj kure ju duhen 10 gjethe dafine të thata të grimcuara dhe 4 lugë gjelle me lëkura portokalli të grimcuara. Përziejini bashkë, hidhini në një tenxhere me një litër ujë dhe ziejini në 10 minuta. Pasi t’i keni zjerë duhet ta lini enën të mbuluar për 20 minuta dhe më pas kullojeni.

Ëmbëlsojeni me mjaltë dhe konsumojeni 3 herë në ditë pas vakteve të ngrënies. Vlerat Shëndetësore të Dafinës Shëndeti tretës Gjethet e dafinës kanë një ndikim të fortë në sistemin tretës duke nxitur urinimin dhe si rrjedhojë duke ulur nivelin e to ksinave në trup. Dafina stimulon të vjellat në rastet se mund të jeni he lmuar nga ushqimi. Përmbajtjet organike të gjetheve të dafinës ndihmojnë me tretjen dhe qetësojnë stomakun apo zorrët e trazuara. Problemet me frymëmarrjen Vaji i gjetheve të dafinës mund të përdoret për të lyer kraharorin për të kuruar disa nga problemet me frymëmarrjen.

Nëse nuhasni avullin e gjetheve të ziera të dafinës do të ndiheni më mirë. Përmirëson shëndetin e flokëve Nëse dëshironi të përmirësoni shëndetin e flokëve dhe të hiqni zbokthin atëherë përdorni gjethe dafine. Lagini gjethet në ujë dhë fërkoni skalpin e kokës pas larjes. Përbërësit kimikë të dafinës do të heqin zbokthin dhe zbusin lëkurën e thatë.
Shëndeti i zemrës Gjethet e dafinës përmbajnë acid kafeik dhe rutin, dy substanca që i përmirësojnë shëndetin e zemrës. Ankthi dhe stresi Dafina ka një efekt lehtësues dhe qetësues. Së bashku me trumzën, borzilokun dafina ka në përmbajtjen e saj linalool një substancë që ul hormonet e stresit në organizëm.

Hormonet e stresit që çlirohen në një përiudhë afatgjatë janë të dëm shme për trupin. Ndaj gjethet e dafinës të ndihmojnë të qetësoheni edhe në momentet më stresuese. Kundër diabetit Gjethet e dafinës kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak. Konsumimi i rregullt i gjetheve ul gjasat e shfaqjes së episodeve diabetike.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*